Góry Sowie, to teren pełen tajemnic, legend o ukrytych skarbach, to sztolnie niewiadomego przeznaczenia wydrążone podczas minionej wojny w górach, penetrowane przez eksploratorów i poszukiwaczy skarbów, to tajemnicze budowle w lesie. Niektóre z nich można zwiedzić, inne są niedostępne lub czekają na swoje odkrycie. A wszystko to w otoczeniu czystej, nieskażonej przemysłem przyrody, w której dobrze czują się ludzie i zwierzęta.
Stoki tych gór upodobali sobie miłośnicy białego szaleństwa, paralotniarze, a także piesi turyści.
Najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), łatwy do zdobycia ze wszystkich stron i dla wszystkich. Wielka Sowa jest wybitnym punktem widokowym. Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej.
Poniżej kilka ujęć krajobrazu Gór Sowich – foto. Tomasz Proszek
W lasach Gór Sowich liczne są jeleniowate i małe drapieżniki. W sztolniach, szczelinach skalnych i wyrobiskach kamieniołomów gnieżdżą się nietoperze. Świetnie zaaklimatyzowała się populacja korsykańskiego muflona, Świat zwierzęcy Gór Sowich jest bardzo bogaty.
Poniżej kilka ujęć fauny Gór Sowich – foto. Tomasz Proszek
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju – drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie. Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie! Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami. Turystów przyciągają niezwykłymi formacjami skalnymi, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach!
Poniżej kilka ujęć krajobrazu Gór Stołowych – foto. Tomasz Proszek
Z powodu dużego zalesienia regionu w górach tych można spotkać typowo leśne gatunki zwierząt, takie jak jeleń, sarna lub dzik. Inne ssaki występujące tu, to na przykład borsuk, popielica i orzesznica. Wśród ptaków najwięcej występuje gatunków charakterystycznych dla borów, np. sikora sosnówka, mysikrólik, pliszka górska, rudzik. Wiele gatunków jest bardzo rzadkich: jarząbek, słonka, bocian czarny, trzmielojad, kobuz czy sóweczka i włochatka (charakterystyczne dla tajgi).
Polecamy również okoliczne atrakcje:
Przejażdżka najbardziej malowniczą trasą kolejową w Polsce (70 m)
Szlak Spacerowy po Nowej Rudzie (czas zwiedzania około 3 godzin)
Atrakcji parku wodnego, sauna, siłownia (8 km)
Góra Wszystkich Świętych (6,6 km)
Skalne Labirynty „Błędne Skały” (36 km)
Rezerwaty przyrody i obszary chronione
Podziemna kolej turystyczna i Muzeum Górnictwa (2,3 km)
Podziemn kompleks Sztolni Walimskich Riese (16,6 km)
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku (24 km)
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (64 km)
Kopalnia Złota w Złotym Stoku (42 km)
Twierdza Kłodzka i Labirynty (24 km)
Twierdza Srebrnogórska (16 km)
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (35 km)
Muzeum Josepha Wittiga w Nowej Rudzie (4 km)
Bazylika i Kalwaria w Wambierzycach (16 km)
Kaplica Czaszek w Czeremnej (42 km)
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Lądku Zdroju
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój (26 km)